Anketa

Víte, že naši činnost můžete podpořit v kampani Dvoustovka pro Srdíčko?

Kontaktní místo pro seniory

Vítáme vás v Senior Pointu ve Žďáře nad Sázavou! 

Senior Point -  moderní vzdělávací a kulturní centrum pro setkávání seniorů

Senior Point, budova polikliniky, 4. patro
Studentská 1699/4
591 01 Žďár nad Sázavou 

Jak se k nám dostanete? 

 • k cestě do Senior Pointu můžete využít kterýkoli vchod do polikliniky. Do 4. patra se dostanete pěšky po schodišti nebo osobními výtahy.
 • bezbariérový vstup je zajištěn výtahem pro kočárky a vozíčkáře, který je přístupný chodbou vpravo od osobních výtahů. Do tohoto výtahu se dostanete pouze od hlavního vchodu do polikliniky (od Lidlu). Pokud použijete vchod od sanitek, vyjeďte nákladním výtahem do 3. patra a poté přejeďte celou chodbu až k ambulancím gynekologů, kde je vchod do výtahu pro vozíčkáře. Tím pak dojedete do 4. patra. 

Nabídka Senior Pointu: 

 • Informace o sociálních službách, institucích
 • Bezplatný přístup na internet
 • Zajímavé přednášky, besedy a možnost pro setkávání se - např. programy pro seniory s lidovými písněmi, finanční gramotnost seniorů, atd.
 • Informace o zajímavých událostech a kulturních akcích ve Žďáře i okolí
 • Možnost si popovídat, zkrácení dlouhé chvíle při čekání u lékaře, k zapůjčení denní tisk, nabídka kávy a čaje za dobrovolný příspěvek 
 • Registrace do projektu SENIOR PAS
 • Každou první středu v měsíci funguje v Senior Pointu ALZHEIMER PORADNA, která poskytuje cenné informace lidem s demencí, jejich rodinným příslušníkům i osobám, které o ně pečují. 
 • Každý druhý pátek v měsíci nabízíme ZDRAVOTNÍ MONITORING, který zajišťujeme ve spolupráci se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Můžete si nechat změřit krevní tlak, množství tuku v těle a zjistit svůj BMI. Termíny zdravotního monitoringu v první polovině roku 2020 - 11. 9., 9. 10., 13. 11., 11.12. a 8. 1. 2021., vždy od 9.00 do 10.00. Na monitoring není třeba se předem hlásit.
 • od února 2020 nabízíme nově SETKÁNÍ PEČUJÍCÍCH. Je určeno všem lidem, kteří pečují o blízkého člena rodiny. Setkání budou probíhat každou první středu v měsíci (7. 10., 4. 11., 2. 12., 6. 1. 2021) Na přítomné čeká vzájemné sdílení zkušeností s péčí, neformální posezení, drobné občerstvení a setkávání s odborníky, kteří jim mohou pomoci v různých oblastech domácí péče. Vstup zdarma, není třeba se předem hlásit.

Fotografie z různých aktivit pořádaných Senoir Pointem najdete zde. 

Služba je poskytována bezplatně a to každý všední den od 8.00 do 12.00 a od 13.00 do 15.00 hodin. 

K:ontaktní pracovnice -  Ivana Petrová, Mgr. Petra Nováčková, tel. 732 472 892, e-mail  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. z

 

Plánované přednášky a akce září 2020 - leden 2021 

Datum, čas Název akce
Středa 9. 9.
9:30 hod. 
SPOTŘEBIČE V NAŠICH DOMÁCNOSTECH 
České domácnosti platí za energie stále více peněz. Jakou roli hrají v odběru energií běžné spotřebiče v našem domě či bytě? Vyplatí se je vyměnit za úsporné a jakými začít? To vše a mnohem více Vám poradí Ing. Michal Bačovský. Vstup zdarma. 

Úterý 5. 10. -
Středa 6. 10. 

 

DNY PRO SENIORY - V RÁMCI OSLAV MEZINÁRODNÍHO DNE SENIORŮ - vstup zdarma 
Úterý 5. 10. 9:30 PODZIMNÍ TVOŘENÍ - ručně šité dekorace s lektorkou Ivanou Petrovou
Úterý 5. 10. 13:00 RUČNÍ VÝROBA MÝDEL S BYLINKAMI - s lektorkou Ivanou Petrovou
Středa 6. 10. 9:30 LURDY - cestovatelská přednáška o návštěvě jednoho z nejznámějších poutních míst s Jiřím Kamarádem 

Úterý 20. 10. 
9:30 hod. 

NESTAVME SE ZÁDY DOBRÝM SKUTKŮM
Máte v seniorském věku dostatek sil, zdraví i času pomáhat těm, kdo pomoc potřebují? Různé formy dobrovolnictví předství Mgr. Michaela Kuchtová z dobrovolnického
centra Kambala Oblastní charity Žďár nad Sázavou. Vstup zdarma. 
Úterý 27. 10. 
9:30 hod. 

ALKOHOL, LÉKY A POČÍTAČE V ŽIVOTĚ SENIORŮ 
Jsou závislosti na lécích, alkoholu, cigaretách a dalších látkách časté i u starší generace? Jak s nimi v tomto věku pracovat poradí Mgr. Zdeňka Danhoferová, vedoucí Poradny pro gambling Kraje Vysočina. Vstup zdarma. 

Úterý 3. 11. 
9:30 hod. 

PŘÁNÍČKOVÁNÍ 
Přijďte si vyrobit originální přáníčka z papíru k různým příležitostem. Lektorka Mgr. Barbora Loučková. Vstup zdarma. 

Pátek 6. 11. 
15:00 hod. 

VERNISÁŽ VÝSTAVY MEZIGENERAČNÍCH FOTOGRAFIÍ - SOUZNĚNÍ II. 
Slavnostní vernisáž výstavy fotografií k příležitosti oslav 5. výročí založení Family a Senior Pointu Žďár nad Sázavou, autorem je fotograf Milan Šustr. 
Akce je určena pro předem přihlášené hosty na tel. čísle 732 472 892. 

Úterý 10. 11. 
9:30 hod. 

ODĚSA - MÉ RODNÉ MĚSTO 
Oděsa je město na jižní Ukrajině s bohatou historií a živou současností. MUDr. Jelizaveta Mašková přiblíží život tohoto města, které je jejím rodištěm. Vstup zdarma. 

Úterý 24. 11.
9:30 hod.

CO BYSTE CHTĚLI VĚDĚT O EVROPSKÉ UNII A BOJÍTE SE ZEPTAT
Čím je pro nás prospěšná Evropská unie, kdo ji tvoří a jak se nás to dotýká? Zveme Vás na přednášku Mgr. Lenky Marečkové, koordinátorky komunikačních aktivit o ESI fondech v Eurocentru Jihlava, která představí toto téma srozumitelnou formou a zodpoví vše, co Vás bude zajímat. Vstup zdarma.

Úterý 1. 12.
9:30 hod.
PEČEME BÍLÉ PEČIVO 
Rohlíky a housky jsou každodenním pokrmem na našem stole. Je snadné si tyto dobroty doma připravit, stejně jako sváteční vánočku nebo jiné sladké kynuté pečivo. Čekají na Vás osvědčené recepty na výrobu bílého pečiva i ochutnávka domácích rohlíků a houstiček. Vstup zdarma. 
Úterý 8. 12.
9:30 hod.
VÁNOČNÍ DEKORACE
Ručně vyrobené vánoční dekorace jsou vítanou ozdobou každé sváteční tabule i předvánoční výzdoby domů a bytů. Lektorky Jaroslava Rainerová a Mgr. Lucie Špuláková. Vstup zdarma. 
Úterý 19. 1. 
9:30 hod
VÝROBA DOMÁCÍHO PIVA
Lektor Pavel Dočekal představí proces výroby piva v domácích podmínkách, bude možnost i malé ochutnávky tohoto oblíbeného nápoje. Vstup zdarma. 
Úterý 26. 1.
9:30 hod. 
POŽÁRY V DOMÁCNOSTECH A JAK JIM PŘEDCHÁZET
Požáry v domácnostech jsou stále aktuální téma. Jak jim předejít Vám poradí kpt. Ingr. Miloslav Černý z Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina. Přednáška proběhne v budově Hasičské stanice na ulici Jamská 4 a bude spojená s prohlídkou stanice. Sraz účastníků v 9 hodin u hlavního vchodu do budovy. Přihlaste se prosím předem do pátku 22. 1. na tel. č. 732 472 892 nebo mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Vstup zdarma. 

 

Stránky a užitečné odkazy pro seniory a jejich rodinné příslušníky: 

Užitečná telefonní čísla: 

Linka seniorů  - 800 200 007 - anonymní a bezplatná telefonická služba pro seniory, osoby o seniory pečujícící a osoby v krizi je projektem Centra Elpida. 

Senior telefon - 800 157 157 - linka důvěry, která poskytuje bezplatnou a nepřetržitou pomoc seniorům v krizových situacích, při pocitu osamění nebo při domácím násilí. Senior telefon podporuje rodiny a radí jim při domácí péči o seniory. 

Odkazy na seniorské organizace: 

Rada seniorů České republiky 

Svaz důchodců České republiky 

Odkazy na webové stránky pro seniory a jejich blízké: 

Gerontologie 

Péče o seniory

Česká Alzheimerovská společnost

Univerzita třetího věku

Otevřeno seniorům 

Život 90

Senior klub

Cohousing

Elpida

Vital plus

Facebook
Youtube

Podporují nás

logo vysocina     logo mpsv     logo zr1     logo vhs     logo rossmann2     logo poliklinika1      logo-mpsv